Otomobil Ehliyeti

 

Otomobil ehliyetleri 01 ocak 2016 tarihi itibariyle 2 sınıfa ayrılmıştır (ilgili kanun maddesi)

B Düz (Manuel) vites araba ehliyeti alma yaşı 18 yaş ve vites ayrımı olmadan tüm otomobilleri kullanabilir.B düz(Manuel) vites araba ehliyeti ; B otomatik vites araba ehliyeti B1 Atv ehliyetini,M motorlu bisiklet(Moped) ehliyetini ve F traktör ehliyetini kapsamaktadır. Aralık 2003 doğumlu olanlar 2021 yılı Aralık ayı itibariyla B Düz (Manuel) vites araba ehliyeti alabilir.
B Otomatik vites araba ehliyeti alma yaşı 18 yaş ve sadece otomatik vites araçları kullanabilirler.B otomatik vetes araba ehliyeti; B1 Atv ehliyetini,M motorlu bisiklet(Moped) ehliyetini ve F traktör ehliyetini kapsamaktadır. Aralık ​ 2003 doğumlu olanlar 2021 yılı Aralık ayı itibariyla B Otomatik vites araba ehliyeti alabilir.
B Engelli ehliyeti alma yaşı 18 yaş ve sadece otomatik vites veya özel tertibatlı araçları kullanabilir.Aralık 2003 doğumlu olanlar 2021 yılı Aralık ayı itibariyla B engelli ehliyeti alabilirler.B engelli ehliyeti için devlet hastanesinden "B sınıfı engelli ehliyeti" alır yönünde bir sağlık raporu olmalıdır.Engelli ehliyetlerinde sağlık raporu için öncelikle aile hekimi ardından uzaman hekim ve sonrasında sağlık komisyonu olacak şekilde bir yol izlenmelidir.
Ehliyet alma yaşı her ehliyet sınıfı için belirtilen yaşın gün ay ve yıl olarak bitirilmesine denk gelmektedir.